РУБРИКА ЗА БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА         архив

а
 

              


 

а

 

ОРКЕСТЪР „ТОПОЛОВО” – ФРАНЦИЯ






a




Магията на българската народна музика е спечелила сърцата на хиляди чужденци по целия свят. Те изучават и пеят нашите народни песни, овладяват с усърдие народните ни инструменти и се справят успешно с научаването на уникалните български хора.Такъв е и случаят с оркестър „Тополово” от Франция.През 1999 година влюбеният в сватбарската ни народна музика французин Емануел Фрин(кларинет, гайда, саксофон) и Венцеслас Ервю(акордеон) създават оркестър и го кръщават на село Тополово, което е оставило много топли чувства в сърцето на Емануел Фрин.В състава на оркестъра се включват още Жан-Франсоа Роже(ударни инструменти), Жаки Молар(цигулка, виола, китара) и Гийом Робер(контрабас).По-късно Робер напуска и на негово място постъпва Етиен Калак(бас китара).Емануел Фрин изучава български език и българска народна музика в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив – кларинет с Никола Илиев(Конушенска група), гайда с Петко Стефанов, Мария Стоянова и Димитър Димитров и саксофон с Валентин Райков(оркестър „Марица”). Работата му с тези талантливи музиканти го провокира да опознае и усъвършенства особеностите на инструменталния ни фолклор като успешно и правдиво го пресъздава със собствен музикален стил.През 2004 година музикантите от оркестър „Тополово” записват първия си музикален проект. Кръщават го „Белинташ”, на името на живописен горист връх над село Тополово, където са открити тракийско светилище и надгробна плоча с образа на тракийския бог на природата Сабазий.

Музикалният диск е издаден от компания „Гега Ню” и включва популярни изпълнения от репертоара наКонушенската,Първомайската група и оркестър”Хисаря”.Аранжиментите на Фрин и Молар привнасят нов, оригинален прочит и импровизация на сватбарската ни народна музика без да нарушават нейната автентичност и хармония.В албума на французите участва известната добруджанска народна певица Калинка Вълчева, която е част от хор ”Мистерията на българските гласове”.

 

 

 

 

 

От 2004 година досега тя е гост-изпълнител в състава и се изявява с него на много местни и международни фолклорни фестивали. Специално място в албума на французите заема песента „Белинташ”, посветена на един от най-големите български народни кларинетисти Асен Димитров, наречен още Асен Тополовеца.Ето какво споделя професор Манол Тодоров за изпълнителското майсторство на Емануел Фрин: „Фрин свири българска народна музика като много известни у нас кларинетисти, познати от сватбарските оркестри. Трудно може да се повярва, че този кларинет е в ръцете на чужденец. Неговото свирене ни пренася на българска сватба или на събор. При свирене на саксофон Фрин сякаш излива тоновете от инструмента в непрекъснат поток. Въпреки това те не се отправят безразборно към слушателя. Изпълнителският му стил е много оригинален и издава изключителна музикална дарба.”

                                                 

Антон Гърдев
[email protected]

а
 

                              Copyright © 2000 - 2013 filibe.com