Съвместна рубрика на сп. ТЕМА и Filibe.com

 

 

Григориански календар
 

Най-добрият ни тенисист вече е №9 в света, след като попадна в ръцете на бивш играч от американския футбол

 

Светослав Спасов

 

Той е съвременното лице на България пред света. Името му вече е известно във всяко кътче на планетата, където има телевизори. С него се гордеят не само сънародниците му в родината, но и живеещите в чужбина българи. Особено те. Часове след победата на Григор Димитров над шотландеца Анди Мъри на четвъртфинала на „Уимбълдън“ във Facebook се появи снимка на Гришо с надпис на английски под нея: „Още един българин, който дойде на Острова да ви вземе работата.“ Така находчив балканец удари с английски хумор по английските предразсъдици срещу българите и румънците и по плановете на „Даунинг стрийт“ да ограничи достъпа на източноевропейците до трудовия пазар на Англия.
През 2014-а Григор постоянно дава поводи да се говори за него. От тази седмица той вече е част от първата десетка в спорта, създаден за аристократи. След полуфинала в Лондон, загубен от Новак Джокович, хасковлията е на деветата позиция в класацията на Aсоциацията на професионалните тенисисти - ATP. По случай пробива сайтът на асоциацията го поздрави с хвалебствена статия, озаглавена From Young Gun to Top Gun. "Димитров играе всеки мач като гладиаторска битка. Желанието му да успее даде резултат и той достигна до 1/2-финалите на "Уимбълдън". Отдаден, дисциплиниран и гладен, влизането му в топ 10 на световната ранглиста е само началото за изключително талантливия българин, който е начело на следващото поколение звезди", така завършва материалът.
От около година 23-годишният Григор наистина върви само напред и нагоре. 2014-а започна под №23, но работата му с австралийския треньор Роджър Рашийд даде бързо резултати. Двамата са тандем на корта от миналия октомври. "Роджър ме научи да бъда по-дисциплиниран и да използвам по-голям набор от удари - признава Димитров пред сайта на ATP. - Ние наистина си даваме 100 процента един на друг всеки ден."
За Рашийд е известно, че с тренировките си може да разплаче и алигатор. Въпреки това подходът му очевидно пасна на българина и под ръководството на австралиеца Григор видимо подобри физическото си състояние. По време на турнира в Куинс през юни британските журналисти с изумление наблюдаваха как Димитров прави дълги кросове след мачовете, защото не може да се умори в трисетови битки, и изчислиха, че в тях той е избягал поне 50 допълнителни мили. Медиите припомниха, че само преди три години бивш треньор на Григор - Петер Лундгрен, обвини възпитаника си в липса на желание да се бори и да се развива (виж карето).
Сега издръжливостта помага много на Гришо в заключителните минути на петсетовите мачове. Като този срещу украинеца Александър Долгополов на „Уимбълдън“, в края на който нашият буквално смачка съперника си. Благодарение на подобрената физика и на усъвършенстваните удари през последните шест месеца Григор спечели почти толкова, колкото бе получил от наградни фондове през всичките години в професионалния тенис досега - общо малко над 4 000 000 долара. През тази година той вече взе купите от три турнира на ATP - в Акапулко, Букурещ и в споменатото лондонско предградие Куинс, предшестващ „Уимбълдън“. А преди това бе взел само още един - миналата година в Стокхолм.
Има ли сили Григор да стане новият Роджер Федерер, какъвто въпрос задават всички през последните 6-7 години? Въпреки приликите с швейцареца в ударите, в елегантността, с която и Гришо се придвижва по корта, и специалисти, и фенове знаят, че това питане е по-скоро риторично и за пред камерите. Погледнато статистически, българинът вече е закъснял да се съревновава с постигнатото от най-силните играчи от предишното поколение. За сравнение испанецът Рафаел Надал взе първия си трофей от Големия шлем на 19, Федерер - на 21, а Новак Джокович - на 20 години. Испанецът държи рекорда и за най-млад тенисист, пробил в топ 10. Матадорът от Майорка влезе в голямата десетка на 24 април 2005 година - около три месеца преди да навърши 18 години. Джокович се промъква при най-големите, ненавършил 20, а Федерер - 19.
Самият Федерер също коментира през седмицата, че младите таланти като Димитров имат истински малшанс съдбата да им е отредила да спорят с толкова силно по-старо поколение в лицето на него, на Джокович и на Надал. 17-кратният шампион от Големия шлем каза, че не вижда групата извън топ 4 като голяма опасност за първите трима. "Не усещам сериозна заплаха в тяхно лице - заяви Роджър. - В първата двайсетица има много добри играчи. Но аз знам, че ако играя добре, мога да контролирам случващото се на корта. Ясно е, че няма гаранция за нищо, но вярвам, че топиграчите в момента сме тези, които ще решаваме развитието на най-големите турнири в близките няколко години.” Поводът за коментара бе достигането на Григор и на канадеца Милош Раонич до полуфиналите на “Уимбълдън”. И за двамата това бе първо явяване в толкова напреднала фаза от Големия шлем.
Изявлението на Федерер е доста добро основание за Григор да се ядоса и да не спира да се развива. След като на него му бяха необходими шест години да пробие в първата десетка, сега в България всички стискат палци той да остане в нея колкото се може по-дълго. И да продължи към топ 5. През това лято Григор почти сигурно ще продължи да се изкачва нагоре в ранглистата. В края на юли и началото на август му предстои турнир във Вашингтон. След финала българинът почти сто на сто ще стане осми в подреждането на АТР. След това до турнира в Стокхолм през октомври, където е шампион, Димитров има да брани едва 90 точки, спечелени през същия период на миналата година. Те дойдоха от надпреварата в Синсинати. Ако там българинът направи нещо значимо, пътят към първата петица е открит.

Наставниците на българина

Хасковлията е роден през 1991 година, играе тенис от петгодишен, а е професионалист от 2008-а. В града разказват, че преди да се захване сериозно с подготовката на сина си, бащата Димитър Господинов е треньор по спортна гимнастика. По-късно изцяло се преквалифицира. Хасково разполага с една от най-добрите тенис бази в страната, построена още през годините на соца. Затова там често идват да тренират тенисисти като братята Матей и Божидар Пампулови, Стоян Петров и др.
Преди да се прехвърли при мъжете, Григор е европейски шампион до 14 и до 16 г. и е включен в отборите на международната федерация в тези възрастови групи. Печелил е и неофициалното световно за юноши “Ориндж боул”, както и младежкия „Уимбълдън“. През тези години заминава за академията “Санчес - Касал” в Барселона, където с него работи Пато Алварес, тренирал преди това и Анди Мъри.
Първата по-сериозна изява на Григор при мъжете идва през зимата на 2009 г. На 10 февруари той се превръща в изненадата на супертурнира в Ротердам с награден фонд 1 445 000 евро. В първия кръг Гришо бие чеха Томаш Бердих, който по онова време е 23-и. Така българинът получава възможност да премери сили със световния №1 Рафаел Надал. Губи в оспорван мач в три сета 7-5, 3-6, 6-2. След този турнир Димитров влиза в топ 400.
През следващата година състезателят става част от известната тенис академия „Муратоглу“ в Париж. За личен треньор му е назначен Петер Лундгрен. Сезонът върви противоречиво и няколко месеца по-късно двамата се разделят. “Той просто не печелеше никакви мачове - обяснява Лундгрен. - Липсва му самоувереност и борбеност. Преди показваше великолепна игра, която в момента я няма. Той е по-добър тенисист сега в сравнение с началото на нашите отношения, но това не е достатъчно. Трябва да набляга върху нещата, които не прави добре, и да поддържа тези, които му вървят. Например има много да се иска от сервиса му. Това е голямата разлика между мъжкия и юношеския тенис.”

На мястото на Лундгрен Муратоглу праща Питър Макнамара. С него идва и първият успех за Григор. На 29 август 2010-а спечели първата си титла от сериите "Чалънджър". Под ръководството на Макнамара добрите изяви на Григор продължават и в края на годината той е 106-и. Избран е и за спортист №8 на България. През 2011-а Гришо продължава да върви нагоре и в края на сезона е 76-и. Тогава се разделя с Макнамара и отива при шведа Микаел Тилстрьом в академията Good to Great. Нейни шефове са още известните сънародници на Тилстрьом Магнус Норман и Никлас Култи. След месеци на тренировки с Тилстрьом Григор взима и първия си турнир от календара на ATP в Стокхолм.

 

Григор Димитров на Уимбълдън

Григор Димитров и Новак Джокович /на заден план/  на полуфинала в Уимбълдън

 

Мария Шарапова и Григор Димитров




На финала нашият побеждава с 2:1 сета Давид Ферер, който по това време е №3. Дни преди старта на турнира Григор обявява раздяла с академията Good To Great и избира за свой следващ треньор Роджър Рашийд. Австралиецът признава, че се е хванал с Григор, защото младежът му казвал: „Искам да стана №1.“ Дали бившият наставник на Жо Вилфред Цонга и на Гаел Монфис е човекът, който може да превърне мечтата на българина в реалност? Това е въпросът, който всички зрители у нас си задават пред телевизорите, гледайки суровата физиономия на екссъстезателя по американски футбол.


Има ли по-добър треньор за Гришо

Неотдавна специализирано издание подреди най-добрите ментори в тениса. Много от тях са живи и работят активно със съперници на българина. На първо място е Ричард Уилямс, баща и треньор на сестрите Уилямс. Ричард прави програма от 78 страници как да направи момичетата си топиграчи още преди те да се родят. Втори в подреждането е Ник Болетиери. Под надзора му десет тенисисти са ставали №1 - Борис Бекер, Моника Селеш, Джим Къриър, Андре Агаси, Мартина Хингис, Марсело Риос, Серена и Винъс Уилямс, Мария Шарапова и Йелена Янкович. Друг сред най-големите е Робърт Лансдорп, който е бил треньор на Мария Шарапова. Освен това е тренирал Трейси Остин, Пийт Сампрас, Линдзи Дейвънпорт и Анастасия Мискина. Признава, че проектът на живота му е Дейвънпорт, която също говори за Лансдорп с огромна признателност и възхищение.
Сред големите действащи треньори още е и австралиецът Тони Роуч, който е един от откривателите и на Григор. Той работи с четирима №1 - Иван Лендъл, Патрик Рафтър, Роджър Федерер и Лейтън Хюит. Лендъл наема Роуч, надявайки се гуруто да подобри волетата му и да му помогне да спечели „Уимбълдън“. Второто не се случва. Федерер пък иска друго - победа на „Ролан Гарос“. Роуч е топтреньорът, който работи без договори. Желанието му е да му се плаща в края на всяка седмица.
Брад Джилбърт е най-известен заради работата си с Андре Агаси. Той е негов треньор в продължение на осем години, през които американецът печели шест от осемте си турнира от шлема. Андре определя Джилбърт като „най-добрия треньор за всички времена“. Тренирал е още Анди Родик. Тони Надал е друг отличен наставник, който Григор Димитров обаче едва ли ще види в щаба си. Чичото на Рафа работи единствено с племенника си от зората на кариерата му.
Активен треньор е Боб Брет, който има академия в Монте Карло. Бил е треньор на Борис Бекер, Горан Иванишевич, Андрей Медведев и на още няколко от най-известните имена в света.

Факторът Шарапова

Засега Мария Шарапова има изключително положително влияние върху кариерата на Григор. За връзката на българина с руската красавица се говори от октомври 2012 година. За пръв път двамата се срещат насаме на турнир в Шанхай. Преди това Григор й изпратил имейл с покана да се запознаят, призна самият той в интервю. По това време Григор е номер 60 в ранглистата и не е печелил турнир. „Всеки, който мисли, че аз съм причината за неговото израстване, трябва да му даде нужния кредит на доверие - заявява обаче самата Шарапова. - Той е ужасно талантлив и сам по себе си е много успешен тенисист. Просто се опитвам да го подкрепям.“
Всички се питат дали до Маша Григор ще стигне и до титлите, които и тя е спечелила. Или пък постепенно ще се превърне в нещо като Ана Курникова на мъжкия тенис - сексимвол, който печели милиони с външността си, а не с играта си. Шарапова притежава в къщата си в Лос Анджелис всички най-престижни отличия в тениса. „Ролан Гарос“ дори притежава два пъти. От наградни фондове досега тя е спечелила над 30 000 000 долара. През 2008-а в Пекин стана и олимпийска вицешампионка.
Сънародничката й Курникова има един полуфинал на „Уимбълдън“ през 1997-а и малко над 3 500 000 долара приходи от турнири. До края на кариерата най-запомнящото се нейно участие бе ролята й в клипа на гаджето Енрике Иглесияс към песента Escape. За сметка на това Анна и досега печели от реклами.
Интересът на зрителите и на медиите към Григор също все повече се увеличава. А оттам и на спонсорите. Неотдавна класация на SportsPro и на "Евроспорт" определи, че българинът е петият спортист с най-голям маркетингов потенциал в света. Той отстъпва само на Люис Хамилтън от Формула 1, на крикет играча Вират Кохли, на състезателя по американски футбол Робърт Грифин III и на мегазвездата Кристиано Роналдо. Гришо е оценен по-високо от четирикратния носител на "Златната топка" Лионел Меси, от четирикратния световен шампион във Формула 1 Себастиан Фетел и от шесткратния олимпийски шампион в леката атлетика Юсейн Болт. "В един от най-популярните спортове, търсещ своята нова звезда в дългосрочен план, Григор Димитров притежава всички предпоставки, за да се превърне в маркетингова мечта", се казваше във визитката му.
"Той винаги е приятен за гледане и често показва грациозен стил на игра, което му донесе сравненията с Роджър Федерер - пишеше още в нея. - Никой не очаква Димитров да надмине успехите на великия швейцарец, но ако се превърне в постоянен претендент за големите титли, тогава определено няма да страда от липса на компании. Те биха се присъединили към вече подкрепящите го Nike и Wilson." Оттогава досега потенциалът на Григор оцениха и още няколко фирми, сред които е и козметичната марка Rexona.

 Статията се публикува със специалното разрешение на сп. Тема

 

Copyright © 2014 Nextel