ГЕГА НЮ ПРЕДСТАВЯ>>>

СЪНРАЙЗ МАРИНОВ ПРЕДСТАВЯ>>>


Антон Гърдев

РУБРИКА ЗА БЪЛГАРСКА НАРОДНА МУЗИКА

НЕЗАБРАВИМИ НАРОДНИ ИЗПЪЛНИТЕЛИ.СЕВЕРНЯШКИТЕ ШЕДЬОВРИ НА ДИКО ИЛИЕВ

 

Едва ли има българин, който да не познава знаменитите хора на северняшкия композитор Дико Илиев. Чуеш ли ги, сърцето ти трепва и заиграва с ритъма им, а жизнената им сила ти въздейства като лек и облагородява душата ти. Роден е в село Карлуково,Ловешка област , през 1898 година. На 13 години постъпва като ученик в 16- пехотен ловчански полк в Орхание. През 1919, 1920 година е оркестрант във Военното училище в София. Фолклорът на Северна България силно го впечатлява и доразвива музикалния му гений. От 1938 до 1958 година Дико Илиев участва в оркестъра на 36- ти пехотен козлодуйски полк, а от 1948 година е негов диригент.

Свири по сватби и тържества във Враца и областта, а по-късно създава духови оркестри в Монтана и Врачанско.Става диригент на духовия оркестър към читалището в Оряхово.
Дико Илиев е едва на 19 години, когато създава на фронта своето забележително „Искърско хоро”. Следват невероятните му, обичани от всички българи произведения, прославили страната ни далеч зад нашите предели: „Дунавско хоро”, „Добруджанско хоро”, „Пролетно хоро”, „Александрийка”, „Ганкино хоро”, „Край чешмата”, „Лудо младо”, „Букьовско хоро”, „Билка”, „Наша гордост”, „Сватбарска ръченица”, „Майски цветя”....Всички тези върхови произведения му създават име на родоначалник на жанра хора` за духови оркестри.

В музиката си той умело обединява особеностите на градската и селската музика, в съчетание с буйните, вълнуващи и игриви ритми на Северна България. Така без дори да има музикално образование Дико Илев се превръща в гений в българската музикална история. Едва на 85 годишна възраст той е приет за член на Съюза на българските композитори, но ни завещава богато музикално наследство – 70 хора`, маршове и танцова музика.

Ето какво споделя за Дико Илиев, големият български фолклорист и композитор Николай Кауфман: „Ако ме попитат кои са най-емблемните върхове на българската музика, ще отговоря - българските народни песни, Рапсодия “Вардар” на Панчо Владигеров, ”Тракийски танци” на Петко Стайнов и дунавските хора на Дико Илиев”.Умира на 86 години, но безсмъртното му „Дунавско хоро” и днес весели млади и стари при настъпването на всяка Нова година в България.


                                                                  Антон Гърдев

 

 

 

 

 

 

 

 

архив

Антон Гърдев
a[email protected]

 

 

http://balkanfolk.comРЕСТОРАНТ "АЛАФРАНГИТЕ" ПЛОВДИВ
ВИНАГИ ЧУДЕСНА
КУХНЯ..!


за резервации:
032/ 269-595


ЕТ Кристил - Оптик - 032/ 641 044

 

Copyright © 2012 Nextel